Single Blog

Siatka celów

 

Jednym z bardziej znanych narzędzi coachingowych jest siatka celów. Przydatna przy analizowaniu celu z czterech perspektyw, pozwala zdobyć wgląd w nasze zasoby, nawyki, motywacje i obawy. Dzięki temu możemy uzyskać większą klarowność pomysłu czy planu, który chcemy zrealizować.

Instrukcja ćwiczenia siatki celów jest prosta.

Wyznaczamy sobie cel, czy to zawodowy, czy prywatny. Może to być zmiana pracy, przejęcie nowych służbowych obowiązków, rozwinięcie własnego biznesu, czy nauka nowych umiejętności.

Następnie dzielimy kartkę na 4 części i uzupełniamy każde pole.

I Co mam i co chcę

Tu wpisujemy swoje zasoby – wiedzę, umiejętności, doświadczenia, które mogą nam pomóc w realizacji celu.

II Co mam, a czego nie chcę mieć

Tu wpisujemy rzeczy do załatwienia – mogą to być nawyki, przekonania, obowiązki, których chcemy się pozbyć, bo przeszkadzają nam w osiągnięciu celu.

III Czego nie mam, a co chcę mieć

To pole uzupełniamy wpisując swoje motywatory i potrzeby – rzeczy, których chcemy się nauczyć, nawyki, które chcemy w sobie wyrobić po to, by osiągnąć cel.

IV Czego nie mam i czego nie chcę

To pole reprezentuje nasze obawy. Wpisujemy tu rzeczy, których nie mamy i nie chcemy po to, by ocenić ryzyko, czy przygotować się na potencjalną konfrontację.

Jeśli jesteście w trakcie wyznaczania sobie celów na ten rok, polecam siatkę celów. Zapraszam też do zapisów na bezpłatne konsultacje lub sesje, jeśli chcecie przeanalizować waszą siatkę razem ze mną

Comments (0)

Post a Comment