Single Blog

Co na Nowy Rok? Kintsugi!

 

Kintsugi to japońska sztuka naprawy uszkodzonej lub potłuczonej ceramiki. Pierwszy raz zetknęłam się z tym terminem w książce Joanny Bator „Purezento”. Kintsugi polega na łączeniu fragmentów naczynia za pomocą spoiwa na bazie laki, wymieszanej ze sproszkowanym złotem, srebrem lub innymi metalami szlachetnymi. Dzięki temu każdy naprawiony przedmiot staje się jedynym w swoim rodzaju dziełem sztuki. Wzmocniony złotą masą, prezentuje światu swoje pęknięcia, które nie są w kintsugi wadą, ale stanowią o wyjątkowości, sile i pięknie. Są częścią historii danego przedmiotu.

Jakie przesłanie niesie kintsugi i jak można zastosować tę japońską technikę artystyczną we własnym życiu?

  1. Akceptacja niespodziewanego

Porcelana jest krucha, piękna i może rozbić się na tysiąc kawałków. Podobnie jest z ludźmi – straty i przeciwności są wpisane w nasze życie. Złote łączenia w kintsugi mogą być metaforą naszych własnych niedoskonałości i ran. Wszystkie składają się na to, kim jesteśmy, co przeżyliśmy na swojej drodze i co nas ukształtowało. Tak jak sklejona kruszcem porcelana, tak i nasze „złote blizny” świadczą o sile i wyjątkowości.

  1. Czas na odnowę

Łączenie porozbijanych fragmentów jest czasochłonne, wymaga cierpliwości i pochylenia się nad każdym, nawet najmniejszym elementem. Kintsugi podkreśla, że posklejanie się po życiowych niepowodzeniach i traumach to proces, w trakcie którego akceptacja tego, co się wydarzyło, pozwala na stopniowe odbudowanie zasobów i sił, zarówno psychicznych, jak i fizycznych.

  1. Czas na życie

Czasami nawet najukochańszy kubek wyszczerbi się lub rozbije w drobny mak. Czy z obawy przed zniszczeniem będziemy go ciągle trzymać w szafce? Kintsugi wskazuje, że strach przed ryzykiem lub zranieniem nie powinien nas paraliżować przed życiem pełnią życia. Radość i cierpienie są nieodłącznie wpisane w naszą egzystencję.

  1. Zrównoważony rozwój

W czasach galopującego konsumpcjonizmu i jednorazowości, kintsugi uczy nas, że warto naprawiać uszkodzone przedmioty i nadwyrężone relacje. Nowa jakość, jaka w ten sposób powstanie może przejść nasze najśmielsze oczekiwania.

Comments (0)

Post a Comment