Single Blog

Technika Pomodoro – zacznij zarządzać swoim czasem

Wyobraź sobie, że siadasz do pracy z zamiarem zrobienia krótkiej prezentacji. Odpalasz program, zaczynasz składać slajdy i orientujesz się, że brakuje ci zdjęć. Wchodzisz na stronę z darmowymi materiałami i zamiast szukać zdjęć do prezentacji, zaczynasz oglądać fotki z górskimi pejzażami. W międzyczasie przeskakujesz na skrzynkę mailową, bo dostałeś już 3 powiadomienia, odbierasz smsa od kolegi i po 20 minutach wracasz do prezentacji. Próbujesz sobie przypomnieć, o czym miał być ten drugi slajd?

Znasz to z własnego doświadczenia? Jeśli tak, spróbuj zastosować Technikę Pomodoro, która pozwala na unikanie rozpraszaczy i skupienie się na wyznaczonych zadaniach.

Technika Pomodoro to metoda zarządzania czasem opracowana przez Francesco Cirillo w latach 80. XX wieku. Jej nazwa bierze się od kuchennego minutnika w kształcie pomidora, bardzo popularnego w Polsce lat 90-tych. System wykorzystuje krótki budzik do podziału pracy na 25-minutowe sekcje – tzw. pomodori – i czasy przerw. Metoda opiera się na założeniu, że częste pauzy mogą poprawić wydajność psychiczną.

Istnieją różne wariacje tej techniki, np. 50/10 – praca w systemie 50 minut i 10 minut przerwy sprawdza się u ludzi z lepszą koncentracją uwagi i pozwala im na dłuższą pracę, zanim będą potrzebowali przerwy.

Podstawowymi założeniami metody są fazy planowania, śledzenia czasu, realizacji zadań i odkładania na bok rozpraszaczy. Bardzo istotne jest tutaj usunięcie przeszkód wewnętrznych, czyli nowych wątków i dygresji oraz przeszkód zewnętrznych takich, jak poczta elektroniczna, powiadomienia z mediów społecznościowych oraz telefonów. Świeże pomysły zapisujemy na kartce, do rozpatrzenia po zrobieniu zaplanowanego zadania. Na maile i telefony odpowiadamy po ukończeniu kilku kolejnych zadań.

Wynalazca techniki zaznacza, że jego zdaniem najlepiej sprawdzają się najprostsze narzędzia. Już samo nakręcanie mechanicznego budzika podkreśla determinację do rozpoczęcia zadania, jego tykanie uzewnętrznia chęć wykonania, a dzwonienie obwieszcza przerwę. Niemniej jednak, technologia ta zainspirowała dużą liczbę aplikacji, które są dostępne dla różnych systemów operacyjnych. Oryginalnie technika zakłada używanie fizycznego minutnika, od którego pochodzi nazwa metody – twórca używał zegara kuchennego, wyglądem przypominającego pomidora.

Klasycznie Technika Pomodoro składa się z sześciu następujących kroków:

1. Zdecyduj, jakie zadanie ma być wykonane. 

2. Ustaw czasomierz na 25 minut.

3. Pracuj nad zadaniem. 

4. Zakończ pracę, gdy zadzwoni zegar i odhacz zadanie kartce papieru. 

5. Po 25 minutach, zrób krótką przerwę (3 – 5 minut), a następnie przejdź do kroku 2. 

6. Po czterech „pomidorach”, zrób dłuższą przerwę (15 – 30 minut), odznacz zrobione już zadania, a następnie przejdź do kroku 1.

Spróbujesz?

Comments (0)

Post a Comment